ostala predavanjaostala predavanjaostala predavanja
ostala predavanja
OCENJEVANJE PRAŠIČEV PO ZUNANJOSTI (EKSTERIERU)

Pomen ocene zunanjosti prašiča

Zunanjost (eksterier) prašiča je bila več let praktično edino merilo odbire. Šele pred dobrimi tridesetimi leti, ko se je bolj uveljavilo testiranje prašičev, so pri selekciji pričeli vključevati tudi ocene plemenske vrednosti. Ocenjevanje zunanjosti je tako dobilo drugačno vlogo. Omejilo se je na presojo tipa, fundamenta (nog) in spolnih organov (znakov). Opustitev ocenjevanja zunanjosti pa bi v nekaj letih povzročilo škodo, kar so žal dokazale reje, kjer so tako ravnali. Ocena po zunanjosti tako ostaja sestavni del selekcije prašičev.

Ocenjevanje zunanjosti

Tip

Splošni videz: harmonična in statična gradnja telesa, dobro omišičen prednji in zadnji del, širok hrbet.

Okvir

-srednji pri pasmah švedska landrace in pietrain,
-velik pri pasmah nemška landrace in large white, križanci linija 12 in 54,
-zelo velik pri pasmi duroc in križancih linije 53.
opis prašičeve zunanjosti
 
Pomanjkljivosti
Splošen videz
Neharmonična in slaba statična gradnja telesa, prenizek ali previsok okvir, čokat (tršat), kratek, prednji del močnejši od zadnjega.
 
Opis pomanjkljive zunanjosti prašiča
okončine
 
Stoja spredaj in zadaj
fundament - stoja sprednjih in zadnjih nog
Hoja
fundament - hoja

Spolni organi (znaki)

Izraziti spolni znaki, normalno razvito vime, pri merjascih: položaj seskov, nastavljeni daleč naprej, najmanj 14 pravilno porazdeljenih seskov.
Pomanjkljivosti
Napake na spolnih organih

slabo razvita moda,
vime nastavljeno preveč nazaj,

Premalo seskov

neenakomerno porazdeljeni seski,
slabo razviti seski,

Napake na seskih (slepi seski) ...

Postopek ocenjevanja zunanjosti prašiča

Zunanjost prašiča ocenjujemo v prostoru s trdimi tlemi, kjer je mogoče oceniti tudi noge, stojo in hojo živali. Zunanjost prvič ocenjujemo pri spolni zrelosti. Pri ocenjevanju je treba upoštevati tudi kondicijo živali. Okončine presojamo od spodaj navzgor in pri tem skušamo oceniti, katere spremembe so posledice načina reje ter katere so začasne in katere stalne. Hojo presojamo pri gibanju (tekanju) prašiča. Pri ocenjevanju vimena preštejemo seske in presodimo njihovo razvitost in normalnost. Pri oceni zunanjosti upoštevamo tudi zunanje značilnosti pasem - pogostnost posameznih napak (npr. neenaki parklji).

Po oceni zunanjosti ugotovimo identiteto živali in plemensko vrednost. živali z dobro oceno plemenske vrednosti ocenimo manj strogo po zunanjosti - izločimo tiste, ki imajo absolutne zunanje napake (podčrtane v besedilu).

Zanesljivost ocenjevanja zunanjosti prašičev

Zanesljivost ocenjevanja zunanjosti prašičev so pogosto proučevali. Znan je poskus ocenjevanja mesnatosti prašičev iz šestdesetih let, ki so ga opravili s profesionalnimi nakupovalci prašičev na Danskem. Pokazal je sorazmerno nizko zanesljivost ocenjevanja mesnatosti na živih prašičih ter velike razlike med ocenjevalci. V zaključkih tega poskusa so zapisali, da zunanjost ne more služiti kot zanesljiv selekcijski kriterij za izboljšanje klavne vrednosti (mesnatosti) prašičev. Presoja po zunanjosti nima nobene ali pa zelo majhnen pomen za izboljšanje mesnatosti, je pa nepogrešljiva za oceno konstitucije in zdravja živali.

V praksi ocenjuje zunanjost običajno več ocenjevalcev. Skrbno treniranje ocenjevalcev in občasne vaje za vsklajevanje ocenjevanja lahko zmanjšajo razlike med ocenjevalci in tako povečajo uporabnost in zanesljivost ocenjevalnega sistema. Napake ocene živali lahko zmanjšamo s ponovitvijo ocenjevanja, predvsem z drugimi ocenjevalci. Mogoče je pričakovati na osnovi izkušenj pri ocenjevanju zunanjosti pri govedu, da bo večja zanesljivost ocenjevanja s prakso. Raziskave so tudi pokazale, da je umestno tudi združevanje lastnosti oziroma ocenjevanje manjšega števila lastnosti zunanjosti. V tem primeru bo rangiranje živali po zunanjosti mnogo lažje in zanesljivejše.
 

ostala predavanjaostala predavanjaostala predavanja