ostala predavanjaostala predavanjaostala predavanjaostala predavanja
nazajnazaj
 
3.1.5. Bodoči razvoj prašičereje - primer Avstralije, splošna izhodišča in nekatera mnenja
 
Čeprav niso tako redke študije, ki skušajo ujeti in predvsem "uganiti" bodoči razvoj prašičereje, so možnosti predvidevanja zelo omejene. Pri tem pa se še posebej pogreša dela, ki bi podrobneje obravnavala trajnostno prašičerejo.

Primer Avstralije (Taverner, 1991)

V osemdesetih letih se je prireja prašičev v Avstraliji povečala za več kot 25 %. To povečanje je deloma posledica povečanja števila prašičev (od 2.5 na 2.8 milijona) in deloma povečanja učinkovitosti prireje za okoli 17% (tabela 25).

Tabela 25.: Spreminjanje učinkovitosti prireje prašičev v Viktoriji
 
 
leto prod.pit/svinjo/leto dnevni prirast (g) kg krme/kg prod.praš.
1971
14.5
-
6.27
1980
16.1
460
5.06
1983
16.3
452
4.93
1985
16.4
 480
4.81
1987
18.2
531
4.49
1989
18.0
541
4.26
sprememba 1980-1989 . . .
abs.
1.9
81
0.8
rel.
11.8
17
16
 
 
Vzroki sprememeb:

- hitro spreminjanje strukture prašičerejskih obratov (v tem obdobju se je število obratov z manj kot 20 prašičev zmanjšalo za 65% in za isti procent povečalo število obratov z več kot 1000 prašičev)
- uporaba novih tehnologij (široka implementacija managerskih izkušenje in tehnologij z znano prednostjo) (primer v tabeli 26).

Plodnost

Tabela 26.: Primerjava plodnosti mladic v dveh sistemih oplojevanja
 
 
lastnosti sistem oplojevanja .
. konvencionalni izboljšani
delež prasitev (%)
86.0
92.7
velikost gnezda : . .
skupaj pujski
9.00
10.37
živorojeni pujski
8.31
9.55
 
Vzroki slabše plodnosti mladic so na splošno v manjšem številu ovulacij. To lahko dopolnimo z ustreznejšo tehnologijo.

V bodoče je mogoče pričakovati večjo plodnost: vključevanje genov za visoko plodnost v visoko produktivne linije (tabela 27).

Tabela 27.: Primerjava reprodukcijske učinkovitosti
 
genotip živorojeni pujski starost pri puberteti (dni)
Large White
11.5
227
Meishan
14.5
81
MS x LW 
15.2
87
 
 
Opravičen je optimizem, da bodo na začetku 21 stol. najboljši rejci dosegli 30 odstavljenih pujskov na svinjo letno.

Rast

Lastnosti rasti so bile izboljšane predvsem z implementacijo izboljšanih tehnologij in novih znanj o prehrani, selekciji in zdravju prašičev (tabela 28).

Tabela 28.: Rast avstralskih prašičev
 
 
 
linija dnevni prirast (g) konverzija krme (kg) P2 debelina slanine (mm) nalaganje beljakovin (g/dan)
komercialni pogoji . . . .
linija A
600
3.0
16
160
Poskusni pogoji . . . .
Linija B
720
2.5
22
140
Linija A
815
2.1
18
190
Linija A . . . .
+PST
865
1.6
14
240
 
Pod komercialnimi pogoji ima najboljša linija dnevni prirast od rojstva do 90 kg 600g. Toda ti prašiči imajo večjo sposobnost rasti. To potrjuje podatki iz poskusov. Tehnologije prihodnosti bodo vključevale tudi nove raziskovalne dosežke - tak primer je recimo PST (prašičji somatotropin). Posledice aplikacije PST so dobro poznane: povečanje nalaganja beljakovin, boljša rast in boljša konverzija krme.

Kmalu bomo dosegli sedaj poznane fiziološke meje za rast in reprodukcijo. Z genetskimi manipulacijami bo mogoče preseči tudi sedanje poznane limite. Ali bodo naše možnosti uravnavanja reje prašičev odvisne od fizioloških limit? Ali pa bodo oblikovali prašičerejo 21 stol. naslednji dejavniki:

- javna in lokalna mnenja
- vladna politika
- okoliški pogoji
- tržne razmere
- spreminjanje klime

A. Vladna politika:

* URBANIZACIJA (LOKACIJSKI PREDPISI IN ZAKONODAJA)
* TRŽNE OVIRE IN PREDNOSTI
* ZAŠČITNA POLITIKA (KARANTENSKI PREDPISI)

Katerikoli prašičerejec bo na vprašanje, kaj bo najbolj vplivalo v bodoče na prirejo prašičev, odgovoril, da vladna politika. Bojijo se vnosa bolezni TGE iz Kanade, odkjer uvaža Avstralija prašičje meso. Te bolezni pa Avstralija nima enako kot slinavke in parkljevke in Aujeszkyjeve bolezni.

B. Okoliški pogoji

Tudi najboljši sistemi reje prašičev na svetu niso brez vplivov - v Singapuru so čistilne naprave stale 35$/prašiča pa vendarle niso uspeli zmanjšati polucijo in vonj na zadovoljive meje in zaradi tega bodo na otoku kmalu ukinili prašičerejo.

Evropski prašičerejci skušajo z biološkim tretiranjem odstraniti dušik iz gnojevke - na Nizozemskem je zaradi tega zaustavljena rast števila prašičev.

Ta problem v Avstraliji na splošno ni pravi problem polucije - pogosteje je to v problemu sprejemljivosti. Kakorkoli, realno ali pa ne, to resno vpliva na našo prašičerejo.

Kaj to pomeni za prihodnje? Majhni, bolj diskretni obrati, ali veliki, bolj oddaljeni obrati. V 21.st. bodo samo taki obrati zadostno veliki, ki si bodo priborili ali kontrolirali lastno nevtralno področje, kar bo dovoljevalo rejo prašičev. Čeprav bodo razvite naprave za zmanjšanje polucije in smradu na minimum, bodo pomembna javna mnenja o sprejemljivosti reje prašičev na farmah.

C. Javna in lokalna mnenja

* POSLOVNA ZANIMIVOST
* POČUTJE ŽIVALI
* KVALITETA PRODUKTOV
* VARNOST (NEOPOREČNOST) PRODUKTOV
* ETIKA NOVIH TEHNOLOGIJ
 

* Poslovna zanimivost

Investicije v prašičerejo so zaradi ekonomskih razlogov in ne zaradi ljubezni do prašičev. Ta realnost velja tudi za prašičerejo. Stalno je treba izgrajevati javni image prašičereje.

* Počutje živali

Vlada pripravlja KODEKS o ravnavnju pri reji prašičev. Prašičereja skrbi tudi sama za raziskovanje in ocenjevanje počutja - v ta namen ima fond v višini 1.2 mil. $.

* Kvaliteta produktov

Raziskava mnenja potrošnikov v letu 1980, je pokazala, da je najbolj pomembna lastnost povezana s prašičjim mesom količina maščob in povezave med količino holesterola in zdravjem. Sedanje tehnologije omogočajo prirejo in predelavo prašičjega mesa brez nezaželjene zamaščenosti. V ta namen je vpeljano plačevanje prašičev na podlagi mesnatosti. Postopoma bo vpeljano plačevanje posameznih klavnih delov na osnovi sestave in kvalitete mesa (tako je že na Danskem)

* Varnost (neoporečnost) produktov

Potrošniki pričakujejo, da bo prašičje meso varno (brez antibiotikov in ostalih residuov). V ta namen je zelo pomembno izobraževanje rejcev. Prav tako je mogoče zmanjšati problem bolezni z boljšim zdravstvenim varstvom.

* Etika novih tehnologij

Vpeljava novega produkta ali tehnologije tradicionalno vključuje:

- učinkovitost
- varnost živali
- varnost konzumentov
- socialno ekonomska sprejemljivost

Ti protokoli so vpeljani znotraj EU. Vse to določa tudi čas implementacije novosti. Primer uporabe PST: uporaba PST bo zmanjšala stroške prireje (meso bo cenejše) in povečala kvaliteto mesa (s stališča zamaščenosti). Uporabo PST pa bo predvsem odločala sprejemljivost s strani potrošnikov.

Prašičereja bo morala bolj računati na vpliv socialno ekonomske sprejemljivosti.

D. Tržni pogoji

* proizvodne cene
* dohodek
* stroški prireje
* konkurenčnost z drugimi vrstami mesa

Ali bodo ob hitrem naraščanjem svetovne populacije na voljo za prehrano prašičev žita in beljakovine? Nove tehnologije bodo kompenzirale te probleme - izboljšanje konverzije krme, drugačna prehrana prašičev,...

Nove tehnologije reje prašičev - prosta reja prašičev (zmanjšanje stroškov za izgradnjo obrata in vzdrževanje objektov za intenzivno prašičerejo).
 

nazaj
ostala predavanjaostala predavanjaostala predavanja