nazajnazajnazajostala predavanja
nazaj nazaj
3.1.Nekateri trendi sedanjega in verjetnega bodočega razvoja živinoreje v svetu
      1. Rast proizvodnje osnovnih živil v letih 1950 - 1992
      Statistični podatki o letnih stopnjah rasti svetovne pridelave najpomembnejših živil v obdobju 1950 - 1992 v tabeli 22.
Tabela 22.: Letne stopnje rasti svetovne pridelave živil v obdobju 1950 - 1992 (Vir: Zemlja 1993, str. 13)
 
 
. Obdobje hitre rasti  Obdobje počasne rasti 
Pridelava žvil  obdobje  letna stopnja (%)  obdobje  letna stopnja (%) 
žita  1950 -84 
+ 2.9
1984 -92 
+ 0.7
soja  1950-80 
+ 5.1
1980-92 
+ 2.2
meso  1950-86 
+ 3.4
1986-92 
+ 2.0
ulov rib  1950-88 
+ 4.0
1988-92 
- 0.8
 
 
Podatki v tabeli 22 prikazujejo, da je doba hitre rasti pridelave živil zastala nekako v sredini prejšnega desetletja in da smo v zadnjih desetih letih priča znatnega pojemanja letne stopnje rasti. S sedanjimi tehologijami pa zaenkrat ni uspelo premagati zaostanka v rasti. Pri ulovu rib pa je že presežena reprodukcijska zmogljivost in populacije rib v najpomembnejših ribolovnih območjih sveta so močno zmanjšane.
    1. Kazalci razvoja v gospodarskem in ekološkem obdobju
    Po svetu mrzlično iščejo nova pota nadaljnega razvoja. Preveč, žal slabih, dokazov je, tako da nadaljni razvoj ne more temeljiti na sedanjih pretežno ekonomskih osnovah. Sedanje in obdobje prihodnosti so poimenovali ekološko obdobje in v tabeli 23 so predstavljeni nekateri možni kazalci razvoja.
Tabela 23.: Kazalci doseženega razvoja v gospodarskem in pričakovanega razvoja v ekološkem obdobju (Vir: Zemlja 1994, str. 202)
 
 
Kazalec  gospodarsko obdobje: 1950 - 90  ekološko obdobje: 1990 - 2030 
Svetovno prebivalstvo  podvojitev: od 2.3 na 5.3 milijarde; 70 mio na leto  povečanje: od 5.3 na 8.9 milijarde; 90 mio na leto 
Proizvodnja žitaric  trikraktno povečanje: od 631 mio ton na 1780 mio ton; 29 mio ton letno  rast za 12 mio ton letno 
Proizvodnja govejega in ovčjega mesa  2.6 kratno povečanje; od 24 na 62 mio ton  pričakovana majhna rast 
Ulov rib  povečanje z 22 na 100 mio ton; na prebivalca od 9 na 19 kg  ne pričakuje se rasti; na prebivalca upad od 19 na 11 kg 
Gospodarska rast  4.9 kratno povečanje; letna rast 4.2 %; rast je cilj nacionalnih ekonomij  zadržati vsaj polovico stopnje iz prejšnega obdobja; cilj se bo obrnil z rasti na trajnostni razvoj in distribucijo 
Rast potreb po žitaricah  dve tretjini rasti prebivalstva: tretjina rastočih dohodkov  skoraj vsa rast bo potrebna, da bodo krite potrebe prebivalstva 
Nacionalna varnost  močno ideološka in militaristična politika, definirana s hladno vojno  prevladovala bo skrb za zagotavljanje hrane in delovnih mest; povečana bo migracija prebivalstva (lačni, brezposelni) 
 
 
Podatki v tabeli 23. nakazujejo, da bo moral bodoči razvoj temeljiti na drugih izhodiščih kot je dosedanji. Predvsem bo treba upoštevati, da je možen le trajnostni razvoj, ki pomeni razvoj za izboljšanje kakovosti človeškega življenja v mejah nosilnih zmogljivosti ekosistemov. Državna akademija znanosti ZDA in londonsko kraljevo društvo sta leta 1992 sporočili svetu:

".... če se bodo sedanje napovedi rasti prebivalstva uresničile in če bodo vzorci človeške dejavnosti na našem planetu ostali nespremenjeni, znanost in tehnologija ne bosta mogli preprečiti nezadržnega propadanja okolja ali pa še večje revščine v velikem delu sveta...".

Tako sporočilo pa je samo eno izmed mnogih s podobno vsebino.

3.1.3. Pridelava žita na prebivalca

Podatki v gornjih tabelah omogočajo poenostavljen izračun bodoče pridelave žita, najpomembnejšega človekovega živila, na prebivalca v naslednjih letih - tabela 24.

Tabela 24.: Pridelava žita na prebivalca
 
 
Leto prebivalcev (milijard)  pridelava žitaric (mio ton)  žita /prebivalca (kg) 
1950 
2.3
631
274
1990 
5.3
1780
336
2030 
8.9
2260
254
 
 
Kljub temu, da živimo v času izrednega znanstvenega razcveta, še nimamo tehnologij, ki bi omogočile zadostno povečanje pridelave žita. Če ne bo na tem področju nobenega pomebnega odkritja, bo leta 2030 pridelano na prebivalca manj žita, kot ga je bilo leta 1950.
    1. Nove tehnologije - strategije in načela bodočega razvoja
    Wilson (1995) je v slavnostnem govoru ob petdesetletnici britanskega združenja za živinorejo opredelil sedanji čas z besedami:

    "..... Ko je bilo združenje pred petdesetimi leti ustanovljeno, je bil cilj v oskrbi z animalnimi beljakovinami naroda, ki je bil v vojni. Takrat je bilo poudarjanje okolja, ogroženih pasem in bolj ekstremni vidiki dobrega počutja živali razkošje, ki si ga narod ni mogel privoščiti. Vse to se je spremenilo. Etične in socialne lastnosti živalske produkcije so sedaj v ospredju in lahko jih prezremo le na lastno odgovornost....". Nove in še posebej bodoče tehnologije bodo morale izpolnjevati vrsto družbenih zahtev, izkoristiti dovoljena znanstvena spoznanja in biti ekonomsko zanimive. Združevale bodo:
     
     

 
Tehnologije, ki povečujejo fiziološke zmogljivosti živali: 

- Aplikacija biotehnoloških tehnik: uravnavanja rasti, sestave telesa, produkcija mleka, ... - somatotropin, imunizacija, ... 
- Raba genskih testov (npr. določanje genotipov RYR1 za odkrivanje sindroma maligne hipertermije) 
- Transgene živali 

 
 
 
 
Tehnologije, ki vključujejo "welfare" živali: 

- Tehnologije, ki upoštevajo etološke značilnosti domačih živali na osnovi ugodnega počutja žvali - prepoved nekaterih sedanjih sistemov reje domačih žvali (npr. privezane svinje) 

 
 
 
 
Tehnologije, ki upoštevajo razvoj po načelu trajnosti: 

- ohranjanje okolja in obnovljivih virov (določila o obremenitvi pašnikov in obdelovalne zemlje z rejo domačih živali) 
- ohranjanje plodnosti zemlje (raba živalskih odpadkov za gnojenje) 
- ohranjanje biološke pestrosti (ohranjanje avtohtonih pasem domačih živali, ....) 

 
 
 
 
 
Tehnologije, ki dajo varne produkte in so sprejemljive: 

- produkti brez residuov 
- kvaliteta produktov 
- javna mnenja (npr. transport klavnih živali - primer v EU) 

 
 
 
 
Tehnologije, ki so gospodarne: 

- gospodarska učinkovitost vlaganja v živinorejo bo odločala o gospodarski zanimivosti pridelave animalnih proizvodov 

 
 
 
 
Tehnologije, ki upoštevajo mednarodne sporazume: 

- Švica 1991: Skrb za zemljo - strategija za življenje po načelu trajnosti 
- Brazilija 1992: Mednarodni sporazumi o ravnanjih za ohranitev okolja in preživetje človeštva 

 
 
 
 
3.1.5. Bodoči razvoj prašičereje - primer Avstralije, splošna izhodišča in nekatera mnenja

Čeprav niso tako redke študije, ki skušajo ujeti in predvsem "uganiti" bodoči razvoj prašičereje, so možnosti predvidevanja zelo omejene. Pri tem pa se še posebej pogreša dela, ki bi podrobneje obravnavala trajnostno prašičerejo.

Primer Avstralije (Taverner, 1991)
 

Zaključki

Ni mogoče vedeti kako bodo ti politični, socialni in ekonomski pogoji vplivali na prašičerejo v naslednjem stoletju. Kakorkoli, možno je, da bo biotehnologija oskrbela prašičerejo z možnostmi in fleksibilnostmi za konkurečno prirejo prašičjega mesa in mesnih izdelkov v okviru zahtev tržišča.
 

Splošna izhodišča in nekatera mnenja

Drugi avtorji - Marbery (1994), Spinelli (1991), Meyer (1991), Gadd (1994) in drugi - v svojih študijah o bodoči prašičereji predvidevajo nadaljno koncetracijo reje prašičev, vključevanje novih znanj (posebej pogosto omenjajo biotehnologijo), ekološko in etološko sprejemljivo rejo, kvalitetno prašičje meso, boljšo produktivnost in večje zahteve trga. Predvidevajo tudi zmerno povečevanje svetovne prireje prašičjega mesa (različno v različnih delih sveta). Preživetje ekstenzivne prašičereje iščejo v izdelavi visoko kakovostnih izdelkov - Casabianca F. in sod. (1992) ter v drugih načinih prodaje kot je primer neposredne prodaje - Jerič (1995).
 

nazaj
nazajnazajnazaj