3. Nakup genetskega materiala

Oskrba z genetskim materialom

gen_material
Genetski material zajema plemenske prašiče, merjaščevo seme, jajčne celice, zarodke ... Rejec na proizvodnem nivoju, katerega glavni cilj je prireja pujskov za pitanje, lahko plemenski podmladek vzredi sam, ga kupi pri slovenskem ali tujem rejcu, specializiranem za vzrejo plemenskega podmladka. Pogosto pa v časopisnih ali spletnih oglasih zasledimo ponudbe samcev in samic “mesnatega tipa” ali pa pri oglaševalcu lahko dobite prav vse “pasme”. Nakup plemenskega podmladka je ključnega pomena, da vzrejamo pujske primernega genotipa in odličnega, preverjenega zdravja.
Nezadostna ali prevelika obnova plemenske črede privede do poslabšanja prireje iz različnih vidikov, ki smo jih obdelali v prispevkih o obnovi plemenske črede. Kakovost plemenskega podmladka lahko presodimo na osnovi skupne plemenske oz. genetske vrednosti in na osnovi priprave plemenskega podmladka na reprodukcijo.

Cilji pri obnovi plemenske črede:

  1. zadostiti potrebi po redni obnovi (remontu) plemenske črede,
  2. izboljšati kakovost plemenske črede,
  3. zagotoviti iste genotipe plemenskih svinj in plemenskih merjascev ali semena,
  4. preprečevati parjenja v (ožjem) sorodstvu pri čistopasemskih parjenjih,
  5. ohraniti ali še izboljšati produktivnost plemenske črede in
  6. ohraniti zdravstveno stanje v reji.

Rejci, ki vzrejajo plemenski podmladek pri rejskih organizacijah, jih bolj ali manj spoštujejo, vračanje kupcev k istemu dobavitelju pa vsekakor pomeni tudi zaupanje. Ista pravila bi morali upoštevati tudi rejci, ki vzrejajo plemenski podmladek za svojo čredo. Te obveznosti ne predpisuje zakonodaja ampak narava in potrebe prašiča. Pogosto pri biovarnosti pozabimo na vlogo genotipa. Hibridi (križanci) so praviloma bolj odporni kot čistopasemski prašiči, najslabše pa se odrežejo mešanci iz nenačrtnih parjenj. Parjenje v sorodstvu, mutacije na genih, povezanih s stresom, prilagajanje na druge razmere, slabša higiena v reji, neustrezna prehrana, slabša dostopnost do vode, slabi načini ravnanja s prašiči ipd. so dejavniki, povezani s povečano občutljivostjo na stres.
Prašiči, ki so bolj občutljivi zaradi genetskih ali okoljskih vplivov, so bolj dovzetni za bolezni. Tudi z genotipizacijo si obetamo najti posamezne odseke DNA, s katerimi lahko povečamo odpornost na posamezne povzročitelje. Izbor nepoznanega oz. napačnega genotipa lahko povzroči podobno gospodarsko škodo kot okužba z gospodarsko kužno boleznijo.

3.1.1 Nakup pri prodajalcih samic in samcev

Najprej opravimo z rejci samic in samcev prašičev neznanega genotipa, “mesnega tipa”, neoznačenih krškopoljskih prašičev, eksotičnih pasem, ponudbe vseh pasem v eni reji ali podobno. To so največkrat poskusi rejcev, da pitanca mešanca (neznanega genotipa) prodajo po nekoliko v višji ceni kot bi sicer dobili za pitanca. Prašiči niso označeni z ušesno številko, so neznanega genotipa in so bili pravzaprav pitani, ne vzrejeni. Zanje ne dobite zootehniškega spričevala, ki bi izkazovalo poreklo, genotip, plemensko vrednost in pričakovano prirejo. Že izraz “mesni tip” namiguje, da od ženskih živali ne morete pričakovati dobrih materinskih lastnosti. Pričakujemo lahko manjše, neizenačeno gnezdo, veliko izgub sesnih pujskov in druge neželene lastnosti.
Pri prireji pujskov za pitanje se tudi v manjši reji uporabljajo hibridne matere in merjasci terminalnih genotipov ali njihovo seme. Potomci so tri- ali štiri-pasemski križanci. Primerjamo jih lahko s hibridno koruzo, ki jo spomladi posejemo. Prvo leto je rezultat, če nam ne ponagaja vreme, obilno. Že lep čas nismo slišali za kmeta, ki bi si iz pridelanih storžev nabral seme za naslednje leto. Zrnje koruze je zelo različnih genotipov in pridelek iz domačega semena bi bil zelo neizenačen in nepredvidljiv. Povsem isto se zgodi v primeru, če se plemenski podmladek odbira med tri- ali štiri-pasemskimi križanci.

Samice in samci:

  • Niso označene z ušesno številko, so neznanega genotipa in niso preizkušene.
  • Imajo neznano plemensko vrednost in zanje ne dobite zootehniškega certifikata.
  • Pogosto prodajalci nimajo znanega zdravstvenega stanja.
Tudi iz tujine smo dobili plemenske mladice “Sonstige Rasse” (“druga pasma”). Živali so dobile zootehniško spričevalo, ki je le dokazovalo, da so bile živali nenavadni križanci, pravzaprav neka mešanica pasem, in niso imele preizkusov. Zootehniško spričevalo je bilo korektno prikazano, kot je to zahtevala evropska zakonodaja, a je potrebno pregledati vsebino, najkasneje ob prevzemu plemenske živali.
Cenovno vabljiv nakup samic in samcev se odsvetuje zaradi neznanega porekla, kakovosti in praviloma neznanega zdravstvenega stanja. Nikoli ne kupujemo in vključujemo v plemensko čredo prašiče, ki so rasli med pitanci. Praviloma so tu pogoji reje slabši (večja gostota naselitve, slabša kakovost zraka, manj stika s človekom, slabše zdravstveno stanje itd.) in je posledično kakovost ter zdravstveno stanje plemenskega podmladka slabša. Da je genetska vrednost nepreverjena, je lahko prepoznati po tem, da prašiči nimajo enolične oznake, zanje ne morete prejeti zootehniškega spričevala ali pa na njem ni podatkov o plemenskih vrednostih. To tudi niso plemenski prašiči, ki jih zagovarjata slovenska rejska programa za prašiče ali stroka in rejske organizacije v razvitih prašičerejskih državah.

3.1.2 Lastna vzreja plemenskih mladic

Zanimanje za lastno vzrejo plemenskega podmladka se je povečalo po vstopu v Evropsko unijo, ko so se pričele zniževati odkupne cene. Rejci so pričeli odbrati plemenski podmladek med pitankami, nekateri med njimi ponujajo samice in samce “mesnega tipa” ali “vseh pasem” preko oglasov. Drugi val zapiranja rej in povečanja zanimanja za lastno vzrejo pa se je pojavilo ob poslabšanem zdravstvenem stanju.
V Sloveniji je pravzaprav malo rej plemenskih svinj za prirejo pujskov za pitanje, v katerih lahko uspešno vzrejajo plemenske mladice za lastne potrebe. V strokovni literaturi priporočajo, da je v reji vsaj 50 čistopasemskih svinj (nukleus), kar naj bi zadostovalo za obnovo črede s 500 plemenskimi svinjami. V manjših nukleusih so preizkusi manj zanesljivi, odbira vseh vzrejenih mladic za pleme pomeni genetsko manj kakovostno plemensko čredo. To pomeni, da je pri nas nujna specializacija rej in urejen promet s plemenskim podmladkom.
Mladice, ki so namenjene obnovi plemenskih svinj, se ne uhlevi skupaj s pitovno čredo. Mladice so drugega genotipa in imajo druge potrebe kot pitanci, zato jih tudi v lastni reji obravnavamo kot posebno skupino prašičev. Če je v skupini več različnih genotipov, so mladice maternalnih pasem in hibrida 12 manj konkurenčne. Ker naj bi bile te mladice daljšega trupa, so na pogled bolj suhe in tako dajejo slab vtis. Pogosto se tako rejec odloči za odbiro pitank, ki so slabše, manj uspešne matere. Tudi pri vzreji čistopasemskega podmladka ločimo vzrejo plemenskega podmladka od pitanja sovrstnikov.
Lastna vzreja ni rešitev, kadar imamo v čredi nabor gospodarskih bolezni. Pri virusnih boleznih (npr. PRRS) lahko vsak sev predstavlja drugo bolezen. Ker smo v Sloveniji kupovali plemenske in rastoče prašiče iz številnih virov in pri tem iskali nizko ceno, smo obogatili tudi zbirko patogenih mikroorganizmov. Težave, ki jih povzročajo različne bolezni se ne samo seštevajo, ampak se pomnožijo zaradi medsebojnih učinkov. Tudi prašiči lažje prebolevajo eno bolezen kot več hkrati. Čeprav je vsaka sanacija zdravstvenega stanja črede razmeroma draga in traja več mesecev, se po izboljšanem stanju vložek praviloma hitro povrne.
Kadar načrtujemo sanacijo zdravstvenega stanja, se držimo pravil in postopka dogovorjenega z izbranim veterinarjem. Če rejec vzreja plemenski podmladek ali sodeluje v programu ohranjanja genetske pestrosti, naj k izdelavi načrta sanacije rejec povabi tudi selekcijsko službo. Poleg sanacije zdravja moramo v čredi poskrbeti za kakovostne mladice ustreznega genotipa.

Vzreja plemenskih mladic

  • Lastno vzrejo plemenskih mladic priporočamo le v nukleusih, večjih rejah in rejah avtohtone pasme.
  • Vzreje plemenskih mladic ni možno zasnovati na posameznih čistopasemskih svinjah, saj je zaradi različnih naključij število kakovostnih mladic lahko premajhno ali pa jih imamo obilo ob nepravem času.
  • Pujske, namenjene vzreji plemenskih mladic, se označi do starosti enega tedna.
  • Vzreja in preizkus mladic naj poteka kontinuirano, v primerjalni skupini hkrati preizkušenih mladic naj bo vsaj 10 mladic istega genotipa.
  • Poleg subjektivnih ocen zunanjosti je priporočljivo tehtanje mladic in meritev.
  • Vzreja plemenskega podmladka mora potekati v ločenem prostoru od ostalih prašičev, tudi od pitancev iste starosti, zaradi vzdrževanja dobrega zdravstvenega stanja, drugačnih potreb ter oskrbe. Napačen izbor genotipa mladic in pitanje praviloma povzroči znaten izpad prireje.
  • Plemenske mladice naj bi bile ustreznega genotipa in naj bi imele preverjeno rast, izmerjeno debelino slanine in lastnosti plodnosti. Odbiro plemenskih mladic praviloma naredimo na osnovi skupne plemenske vrednosti in ocene funkcionalne zunanjosti.

3.1.3 Nakup plemenskega podmladka

Oba rejska programa za prašiče, SloHibrid in Rejski program za krškopoljskega prašiča, spodbujata rejce, ki vzrejajo plemenski podmladek, da so prosti gospodarskih kužnih bolezni. Kljub temu pa je še vedno potrebna karantena ali izolacija kupljenih živali.
Pri oskrbi s plemenskim materialom se rejam, katerih glavni cilj je vzreja pujskov za pitanje, ne priporočajo občasni preizkusi različnih genotipov ali različni izvorov. Vnos genetskega materiala iz različnih virov vnaša v čredo večjo raznolikost, svinje imajo različne potrebe, ki pa jih rejec poenostavi ali celo zanemari, hkrati pa močno povečamo tveganje za poslabšanje zdravstvenega stanja.
Kupovanje plemenskega podmladka je zaželeno le od enega dobavitelja, in sicer iz reje, ki vzreja plemenski podmladek. Pred izbiro se o dobavitelju dobro pozanimamo, morda se o izbiri pogovorimo tudi z živinorejsko službo, ki sodeluje pri vzreji plemenskega podmladka. Svoje izkušnje lahko povedo tudi kupci, ki uporabljajo plemenski podmladek iz izbranega vzrejnega središča. Pri nakupu čistopasemskih živali lahko reje, ki so vključene v kontrolo prireje, zaprosijo za preveritev porekla. Tako se izognemo parjenju v sorodu, ki lahko poveča tudi dovzetnost prašičev za bolezni in zmanjša prirejo. Ob nakupu plemenskega podmladka se ne sme pričakovati, da rejec kupcu omogoči ogled reje. Ogled živali omogoči na zato urejenem mestu. Dobavitelja ne menjamo, če to ni nujno.
Mladice, vzrejene v rejah s podobnimi pogoji, so bolj prilagojene na razmere, ki veljajo v reji pri kupcu. Razdalja med rejami sicer manj pomembno vpliva na prilagojenost kot rejske navade. Tako je vzreja plemenskega podmladka ob uporabi slame precej drugačna kot reja na rešetkah. V času prilagajanja plemenskega podmladka, zlasti mladic, je povečana občutljivost, kar predstavlja tudi dodatno tveganje za povečano obolevnost plemenskih prašičev.
Nakup plemenskih prašičev se mora načrtovati dovolj zgodaj. Vsak vnos genetskega materiala iz druge reje poveča tveganje za poslabšanje zdravstvenega stanja v reji. Ob prvem nakupu bomo najprej izbrali dobavitelja, ki nam bo lahko zagotavljal potrebno število zdravih in kakovostnih živali. Dobavitelja izbiramo med rejci, ki imajo primeren status (npr. vzrejno središče, razmnoževalna farma) in poskrbijo, da je za plemensko žival izdano zootehniško spričevalo (slika 3.2). Zootehniško spričevalo izdaja rejska organizacija, ki s svojimi službami kontrolira vzrejo, sodeluje pri preizkusu, izračuna plemenske vrednosti in zagotavlja, da so podatki pravilni. Kupec mora dobro poznati zdravstveno stanje v lastni reji, da bo nabavljen plemenski podmladek uspešno vključil v čredo. Rutinske preglede črede naj rejec s svojim izbranim veterinarjem vključi v preventivni program.

Izbor dobavitelja plemenskega podmladka

  • Najprej se izbere dobavitelja za plemenske mladice in dobavitelja za plemenske merjasce, ki bosta lahko pokrivala potrebe po plemenskem podmladku.
  • Informacije o rejcih v Sloveniji, ki vzrejajo plemenski podmladek, najdete pri selekcionistih na najbližjem Kmetijsko gozdarskem zavodu ali na spletu.
  • Pred prvim nakupom pri novem dobavitelju se prepričamo, da gre za rejca, ki vzreja ustrezen plemenski podmladek. Izogibamo se posrednikom pri nakupu plemenskega podmladka.
  • Ob nakupu plemenskega podmladka kupec zahteva izbrano pasmo ali hibrid, priporočamo tudi kakovostni razred in zootehniško spričevalo.
  • Na vzrejnih središčih rejci zgledno skrbijo za biovarnostne ukrepe in zdravstveno stanje v čredi. Kljub temu tudi od njih zahtevajte, da vas seznanijo z zdravstvenim stanjem.
Uvajanje plemenskega podmladka v čredo pomeni tveganje tako ob nakupu kot pri lastni vzreji. Vnos prašičev iz drugih rej ali celo drugih oddelkov iste reje lahko pri nekaterih kužnih bolezni povzroči novo okužbo in akutni izbruh bolezni. V takih primerih zbolijo predvsem tisti prašiči, ki so bolj zdravi, s posamezno kužno boleznijo še niso prišli v stik in še nimajo protiteles proti kužni bolezni, ki jo sicer rejec, kupec novih prašičev, ima pod nadzorom. Težave zmanjšamo tako, da kupujemo mlajše nepripuščene plemenske mladice, jih postopoma prekužimo v karanteni in nato vključimo v čredo. Pri prodajalcu se pozanimamo, katera cepljenja je opravil in, če so pri kupcu potrebna dodatna cepljenja, poskrbimo, da so prašiči cepljeni pravočasno. Nakup plemenskega podmladka se načrtuje tako, da je dovolj časa za izvedbo karantene. Če je genetski material nabavljen iz več rej, se izvaja karantena za vsako skupino ločeno.
Da tveganje zmanjšamo, genetski material vključimo v čredo po izvedeni karanteni ali izolaciji (slika 3.1). Z opazovanjem kliničnih znakov in laboratorijskimi preverjanji se prepričamo, da je plemenski podmladek zdrav. Tudi zdravi prašiči, ki pridejo v okuženo rejo, zbolijo, če jim ne omogočimo prekužitve.
image: NakupMladic.jpg
Figure 3.1: Kupljene mladice v razkošnem izolatoriju
image: zoot_spric.jpg
Figure 3.2: Primer zootehniškega spričevala

Osnovna navodila za nakup plemenskega podmladka

  • Plemenski podmladek se nabavlja le v rejah, ki so proste gospodarskih kužnih bolezni ali pa živali cepijo. Nakup iz okuženih rej ali rej brez znanega zdravstvenega statusa poveča tveganje za vnos bolezni in se ga iz tega razloga odsvetuje.
  • Kupec ima pravico, da zahteva informacije o zdravju in kakovosti izbranih živali.
  • Obnova plemenske črede se izvaja le s plemenskim podmladkom neposredno iz reje, kjer se je žival rodila.
  • Plemenske živali se kupuje izključno pri rejcih doma, nikakor ne na sejmih ali avkcijah.
  • Nakup starejših svinj ali merjascev se odsvetuje zaradi večjega tveganja pri biovarnosti in kakovosti plemenskih živali. Izjema so lahko le merjasci, ki jih moramo obdržati zaradi preprečitve zmanjšanja biotske raznovrstnosti.
  • Mladice se lahko tudi v novi čredi okužijo, kar lahko povzroči več črnih pujskov, slabe, nevitalne pujske in celo sproži abortus, za kar pa ni kriv prodajalec.
  • Nove živali za vsaj 4 tedne uhlevimo v karantenski hlev ali izolatorij, ki je na drugi lokaciji stran od naše reje (priporočljivo 3  km stran) in jih oskrbujejo osebe, ki ne hodijo v domače hleve ali pa se jih oskrbuje kot zadnje v dnevu.
Interes prodajalca plemenskih mladic je, da bodo mladice uspešne v drugi reji, saj se bo kupec potem verjetno vračal. To pa pomeni, da mora kupcem zagotoviti kakovostne in zdrave mladice. V času vzreje mladicam zagotovi večje površine, poskrbi za obogatitev okolja, oskrbuje jih s primerno količino in sestavo krme za zmerni prirast. Mladice naj bi dosegle prirast v vzreji med 600 in 700 g/dan, ob odbiri oz. pripustu naj bi imele zadostno debelino slanine.
Stalni kupci pomenijo manjše tveganje, saj imajo interes, da prodajalčeva čreda ostane zdrava. Dobro poznajo tudi zdravstveno stanje mladic in imajo ustaljen postopek vključevanja mladic v lastno rejo. To je dobro kot referenca za prodajalca tako glede kakovosti kot zdravja prašičev.

Vključitev plemenskega podmladka v čredo

  • Rejec, ki nastopa kot kupec ali kot prodajalec, naj dobro pozna zdravstveno stanje v svoji reji. Rutinske preglede zdravstvenega stanja so del preventivnega programa reje.
  • Ob nakupu plemenskega podmladka kupec zahteva zootehniško spričevalo in potrdilo o zdravstvenem stanju.
  • Mladice se kupuje vsaj eden še bolje dva meseca pred pripustom. Tako ima rejec dovolj časa za izvedbo karantene.
  • Nakup brejih mladic se odstvetuje, saj prekuževanje lahko povzroči abortus ali poveča smrtnost zarodkov med brejostjo.
  • Merjasce se kupuje vsaj tri mesece pred predvidenim začetkom pripuščanja.
  • Kupljene mladice se naseli v karanteno ali izolatorij, da preveri zdravstveno stanje.
  • Prekužitev z mikrobioto iz plemenske črede je dobrodošla, saj mladice s tem pridobijo potrebno imunost.
  • Plemenske mladice po odbiri preselimo v pripustišče, kjer so v stiku s plemenskim merjascem in odstavljenimi svinjami.
  • Protokol vključevanja plemenskega podmladka v čredo je lahko drugačen v primeru programa izboljševanja zdravstvenega stanja v reji.
image: IMG_4083.jpg
Figure 3.3: Mladi merjasec ob zaključku preizkusa

3.1.4 Pripustne postaje in souporaba merjascev za naravni pripust

Pripustne postaje morajo biti registrirane in urejene v skladu s pravilnikom na tem področju (Pravilnik o veterinarskih pogojih ... in postopku njihove registracije, [ULRS:2003ab-pripusPost]). Zaradi “srečevanja” živali iz več rej je tovrstna oblika osemenjevanja svinj zaradi velikega tveganja za prenos bolezni odsvetovana za reje z visoko in srednjo stopnjo zaščite.
Manjšim rejam, ki se poslužujejo pripustne postaje ali souporabe merjasca in želijo s to prakso nadaljevati, priporočamo doslednosti pri izvajanju vseh biovarnostnih načel in zahtev omenjenega pravilnika. Ob menjavi lokacije merjasca ali svinje je nujno zabeležiti premik in izvesti karanteno ob vstopu v rejo, kjer bi radi opravili pripust, in ob vrnitvi živali v domačo rejo, če želimo reji obvarovati okužb.
Tudi v manjših čredah velja razmisliti, če ni bolj varno nabaviti merjasca, kot pa iskati možnost pripusta pri drugem rejcu. Možna alternativna rešitev za samooskrbne kmetije bi bila, da bi si reje v neposredni soseščini delile merjasca, a bi ga uporabljale izključno le v svojih čredah. Če tak merjasec kroži med omejenim številom rej, ki dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe in se držijo dogovora, pomeni, da tvorijo “mehurček” in se na tak način branijo pred morebitnim vnosom in širjenjem kužnih bolezni v reje.

Pripustne postaje ali merjasec v souporabi

  • Pripustne postaje lahko pripuščajo svinje okoliških rej in morajo biti priglašene. Tveganje za prenos bolezni je sorazmeroma veliko, zato se jih ne priporoča, zlasti v primerih višje stopnje nevarnosti. Primernejša je izbira osemenjevanja.
  • Lastnik merjasca mora voditi dokumentacijo o izvedenih pripustih, lastniku svinje pa izda “Potrdilo o pripustu” (Pravilnik o pogojih ... drugih organizacij v prašičereji,[ULRS:2003j]).
  • Če ima lastnik pripustne postaje tudi svoje plemenske svinje, naj bi svoje svinje pripuščal z merjascem, ki ni v stiku s svinjami iz drugih rej. Za pripuščanje svinj iz drugih rej naj bi uredil ločen prostor za merjasce in pripuste pripeljanih svinj na pripust.
  • Merjasec v souporabi je lahko skupen nakup in v skupni oskrbi med skupino rej v soseščini, ki se morajo zavezati, da ga bodo imele za prispuste lastnih svinj in ne svinj iz drugih rej.
  • Merjasce kupimo le v izvorni čredi, kjer se je merjasec rodil. Vsak premik na novo lokacijo poveča tveganje za prenos kužnih v čredo.

3.1.5 Oskrba z merjaščevim semenom

Rejec se naj odloči za nakup merjaščevega semena iz enega osemenjevalnega središča, ki je odobren in ponuja seme kakovostnih plemenskih merjascev z znanim zdravstvenim statusom. Izjeme so reje s statusom nukleusa za posamezno pasmo in rejci avtohtone pasme, ki morajo izbrati merjasca, nesorodnega s svinjo, in hkrati vključiti več različnih merjascev.
Merjasci na osemenjevalnih središčih so enkrat letno pregledani na tuberkulozo, brucelozo, klasično prašičjo kugo in bolezen Aujeszkega ter so prosti stekline, vraničnega prisada in vezikularne bolezni prašičev (Pravilnik o rutinskih diagnostičnih preiskavah ... merjascev v odobrenih osemenjevalnih središčih,[ULRS:2004n] in [ULRS:2010-preglMerj]). Rejcem se priporoča, da izberejo osemenjevalno središče, ki jim zagotavlja, da so prosti gospodarskih kužnih bolezni (npr. PRRS).
Merjaščevo seme naj bi se nabavljalo neposredno na osemenjevalnem središču ali pri veterinarskih organizacijah. Nabava merjaščevega semena izven registriranih dobaviteljev močno poveča tveganje v smislu biovarnosti, kakovosti semena, plemenske vrednosti plemenjaka ter je močno odsvetovana.
Merjaščevo seme pride v pakiranju - izolirana kartonasta škatla ali hladilna torba, ki ohranja optimalno temperaturo okoli 17 °C. V rejo prenesemo le doze semena, ki ga iz embalaže premestimo v lastno embalažo v nečistem delu reje. Roke in zaboj nato razkužimo.
Tudi rejci, ki sami vzrejajo plemenski podmladek, občasno kupijo plemenske živali ali seme (npr. za vzrejo čistopasemskih ali hibridnih mladic), nakup drugega genetskega materiala je zelo redek. Kadar merjaščevo seme dobimo od osemenjevalnega središča, s katerim ne poslujemo pogosto, svinje, ki jih bomo osemenili, preselimo v karanteno. Svinje karanteno zapustijo hkrati.

Doze merjaščevega semena

  • Spremljamo zdravstveni status na izbranem osemenjevalnem središču.
  • Merjaščevo seme nabavimo neposredno na osemenjevalnem središču ali posredno pri veterinarski organizaciji. Seme naj bo prosto kužnih bolezni.
  • Vnos semena izvedemo preko sanitarnega vozla. Odstranimo embalažo, v katerem je prispelo na kmetijo in preložimo v lastno embalažo.
  • Priporočljivo je, da rejec opravi tečaj osemenjevanja in svinje osemenjuje sam.
  • Osemenitev svinj iz tujih osemenjevalnih središč opravi v karanteni ali izolatoriju. Postopek s svinjami v karanteni je isti kot pri novoprispelih živali.

3.1.6 Karantena in izolatorij

Vnos plemenskega podmladka in genetskega materiala vedno izvedemo preko karantene, ki je praviloma na drugi lokaciji, ali izolatorija. Tudi domače svinje, osemenjene s semenom tujih osemenjevalnih središč, so premeščene v karanteno. Izolatorij je najpogosteje urejen ob reji in služi vnosu manjšega števila plemenskih prašičev v rejo. Karanteno si rejec poišče praviloma na bolj oddaljeni lokaciji (vsaj 3 km) npr. v reji, ki sicer nima prašičev in ni blizu druge reje prašičev. Če se sočasno kupuje manjše število živali, je lahko karantena bliže reji. O primerni lokaciji se posvetujte z veterinarjem in s specialistom. Hkrati moramo zagotoviti, da rejo obiskuje le oskrbovalec živali in po potrebi izbrani veterinar.
Karantena mora imeti zunanjo ograjo in enako visoke biovarnostne standarde kot vsaka druga reja. V karanteni se uporablja oprema in pripomočki namenjeni delu le v tem oddelku. Pred vstopom v karanteno uredimo prostor za preoblačenje in preobuvanje skupaj z možnostjo čiščenja škornjev ter dezbariero, po možnosti sanitarni vozel. Priskrbimo si oblačila in obutev, ki jo uporabljamo le v karanteni. Živali naj oskrbujejo drugi, ki nimajo stika s proizvodno čredo. Če to ni možno, jih oskrbimo kot zanje v dnevu. Sistem uhlevljanja v karanteno mora biti po sistemu “hkrati noter - hkrati ven”, da lahko po vsaki izselitvi prostore karantene in vhode/izhode temeljito očistimo in razkužimo. Na vhodu v karanteno ne pozabimo obesiti opozorilno tablo s pripisom KARANTENA”.
Namen karantene oz. izolatorija je omejiti in zavarovati lastno čredo pred vnosom povzročiteljev kužnih bolezni z domnevno zdravimi novo-nabavljenimi plemenskimi prašiči. Trajanje karantene je odvisna od najdaljše inkubacijske dobe pri boleznih, ki se jih želi rejec ubraniti, trajanje preveritev in prekuževanja z domačo mikrobioto. V karanteni so prašiči praviloma vsaj štiri tedne na opazovanju, preden jih zdrave premestimo v hlev. Minimalna dolžina trajanja karantene je lahko pri nekaterih boleznih (PRRS 6-8 tednov, pljučnica 8-10 tednov) ali nejasnih rezultatih tudi daljša.

Oskrba živali v karanteni

  • Umestitev karantene mora biti zunaj reje. Karantena naj ima svojo zunanjo ograjo okoli objekta in nakladalno rampo.
  • Najmanjša oddaljenost karantene od reje in okoliških rej prašičev naj bi bila vsaj minimalno 3 km, pri manjši skupini je lahko tudi manj.
  • Preveri se zdravstven status živali tik pred nakupom in na koncu karantene.
  • Kupljene živali in osemenjene svinje z merjaščevim semenom iz drugih/tujih osemenjevalnih središč morajo ostati v karanteni vsaj 4 tedne.
  • Živali se dnevno opazuje, vsa zdravljenja in tretiranja se sproti beleži.
  • Zdrave živali se po znanih rezultatih preiskav v karanteni izpostavi blatu iz domače reje z namenom, da se prekužijo.
  • Za živali v karanteni skrbijo drugi oskrbovalci, če to ni mogoče, te živali oskrbimo kot zadnje tisti dan.
Če kupljeni prašiči v karanteni obolijo ali izvidi potrjujejo, da prašiči prenašajo bolezen, se jih ne preseli v plemensko čredo. Skupaj z dokazi se obvesti dobavitelja in lahko zahteva poravnavo. Ob reklamacijah preveriti je tudi možnost, da so se prašiči morda okužili na poti. Kadar pri vzreji sodeluje tudi rejska organizacija, lahko strokovni sodelavec preveri upravičenost reklamacije. Poravnave so lahko različne in so stvar dogovora med dobaviteljem in kupcem, vendar se sporne živali ne smejo vračati v izvorno rejo. Praviloma naj bi šle v zakol, kupec pa dobi nove živali po ceni klavnih prašičev. Živali s pozitivnim izvidom so signal tudi dobavitelju, da preveri zdravstveno stanje lastne črede in obvesti kupce, ki jim je v zadnjem obdobju prodal prašiče.
Kadar se živali uhlevi neposredno v hlev brez karantene, reklamacije niso možne, saj obstaja tudi možnost, da je novo nabavljena žival okužila v novi reji.
image: pl_mladice.JPG
Figure 3.4: Plemenski podmladek

3.1.7 Naselitev pitovne črede v vzrejališča ali pitališča

Vzrejališča in pitališča naj bi bile ločene od hlevov s plemenskimi svinjami. Rejci v tujini jih pogosto gradijo na drugi lokaciji, svoji ali pri drugem rejcu. Premeščanje prašičev oziroma njihovo naseljevanje v (pod)oddelke naj poteka po sistemu “hkrati noter - hkrati ven” ali “hkrati noter - postopoma ven”. S tem zmanjšamo tveganje prenosa kužnih bolezni med starostnimi skupinami. Pri čemer ne smemo mešati prašičev različnih starosti in izvora prašičev ali dodati nove prašiče v kotec, v katerem imamo prašiče druge starostne skupine.
Če želimo posamezne prašiče zadržati za lastne koline ali prodajo, jih preselimo v rezervni prostor za manjše skupine, da je prostor popolnoma prazen pred čiščenjem in sanitarnim premorom.
Omenjeni sistem uhlevitve ima naslednje prednosti:
  1. zmanjša se izpostavljenost in možnost za prenos bolezni na novo skupino prašičev iz starejših skupin,
  2. izboljša se konverzija krme in prirast pri prašičih z boljšim zdravstvenim statusom in
  3. z ohranjanjem skupin se zmanjša agresijo zaradi vzpostavljanja hierarhije.

Biovarnost pri rastočih prašičih

  • Sistem naseljevanja “hkrati noter - hkrati ven” ali “hkrati noter - postopoma ven”.
  • V vzrejališče ali pitališče naseljujemo le prašiče iz ene reje, združevanje prašičev iz različnih rej povzroči veliko tveganje za poslabšano zdravstveno stanje.
  • Od dobavitelja zahtevamo, da so prašiči znanega genotipa in ustreznega zdravstvenega stanja.
  • Imamo dovolj pododdelkov (sob) in kotcev po pododdelkih za skupine rastočih prašičev glede na uveljavljen proizvodni ritem in trajanje pitanja.
  • Pododdelke v vzrejališču in pitališču po vsaki izselitvi temeljito operemo in razkužimo. Prostor naj bo nekaj dni prazen (sanitarni premor), da razkužilo deluje in se površina osuši.