11. Kadavri

Ravnanje s kadavri

image: pogin.png
Pomemben element biovarnostnega načrta je tudi pravilno odstranjevanje kadavrov. Odstranjevanje poginulega odraslega prašiča, pa tudi pitanca iz hleva predstavlja velik izziv in je skoraj nemogoč brez pomoči delovnega stroja. Ob pojavu povečanega števila poginulih prašičev se posvetujemo z veterinarji in ustrezno ukrepamo. Za odvoz poginulih živali je v Sloveniji pristojna veterinarsko higienska služba, kljub temu pa lahko ostanejo trupi poginulih živali dan ali dva na kmetijskem gospodarstvu.
Poginuli prašiči morajo biti odstranjeni iz hleva in reje odstranjeni hitro. Do odvoza je potrebno kadavre in drugi biološki material (npr. posteljice) shraniti na odmaknjeno mesto izven ograjenega območja reje. Da je to mogoče, uredimo prostor oziroma zabojnik, ki bo dostopen iz zunanje strani ograje. Izberemo senčno mesto, uredimo možnost hlajenja in ga postavimo tako, da je lahko dostopen za prevozno sredstvo higienske službe in se enostavno prazni. Manjše prašiče (pujske, tekače) lahko zbiramo tudi v zamrzovalni skrinji. Drugim živalim (mačkam, psom, lisicam ...) moramo preprečiti stik s kadavri. Prav tako pa poskrbimo, da kadavri ali smrad ne moti sosedov in mimoidočih. Po odstranitvi kadavrov je potrebno telesne tekočine počistiti in razkužiti površino.
Vsaka reja se srečuje s pogini prašičev, zato je potrebno v načrt biovarnosti vključiti tudi določanje verjetnih vzrokov izgub in spremljati obseg izgub po skupinah prašičev in časovnih intervalih, najbolje dnevno ali najmanj tedensko. Med naloge rejca sodi tudi ovrednotenje obsega izgub in vzrokov zanje. Poznati mora tudi znake kužnih bolezni in potrebne ukrepe. Tako so bili rejci iz strani veterinarske uprave in v okviru izobraževanj seznanjeni z znaki okužbe prašičev z afriško prašičjo kugo. Ob pojavu bolezenskih znakov za kužne bolezni, ki se zatirajo po zakonu, so rejci dolžni sporočiti sum svojemu izbranemu veterinarju.

Ravnanje s kadavri

  • Za kadavre uredimo poseben prostor, ki mora biti veterinarsko higienski službi dostopen brez vstopa v območje reje.
  • Poskrbimo, da kadavri ali smrad niso moteči za sosede in mimoidoče.
  • Iz hleva jih odstranimo čimprej.
  • Drugim živalim se onemogoči dostop do trupov.
  • Rejci spremljajo izgube prašičev in se v primeru večjih izgub posvetujejo z veterinarjem in svetovalno službo.
  • V primeru sumljivih znakov na kužne bolezni obvestimo svojega izbranega veterinarja.
  • Pokličemo veterinarsko higiensko službo za odvoz kadavrov.
  • Površino oz. kotec poginulega prašiča temeljito očistimo in razkužimo.