5.1 Transport in transportna sredstva

Transportna sredstva so lahko v lasti lastnika, njegovih družinskih članov, drugih fizičnih oseb, javnih uslužbencev ali poslovnih subjektov. Ne glede na lastništvo je njihov namen prevoz ljudi, živali, krme, gradbenega materiala, opreme, odvoz kadavrov, razvoz gnoja in gnojevke ipd. Uporabljamo jih, da opravimo vsakodnevne opravke, jih uporabimo za delo zunaj reje, dovoz vhodnih surovin, odvoz kadavrov in odpadnega materiala. Nevarnost predstavljajo transportna sredstva, vozniki (glej poglavje Človek) ali celo tovor (glej poglavje Druge živali, Krma in voda).
Transportna sredstva in vozniki se lahko okužijo v drugih rejah, v trgovinah, lahko pa celo na parkiriščih, cesti ali bencinskih črpalkah, kjer lahko pridejo v stik s transportnimi sredstvi, ki prevažajo npr. živali, meso in mesne izdelke ali prihajajo iz držav, kjer je razširjena določena kužna bolezen. Tovornjaki, vozniki in morebitni potniki, ki nakladajo in razkladajo živali po rejah in klavnicah, prestavljajo veliko tveganje za prenos okužb. Vir okužb je lahko tudi odvržena hrana, ki je dostopna divjim prašičem, hišnim ljubljenčkom ali domačim prašičem.
Biovarnost pri transportu
- Ves transport naj poteka do zunanje ograje reje prašičev.
- Traktorjev, namenjenih obdelovanju površin, ne uporabljamo na območju reje.
- Redno čistimo in razkužujemo površine znotraj ograje.
- Za namene lažjega pregona prašičev do zbirališča pred nakladalno rampo si uredimo koridorje ali jih prepeljemo z dvoriščnim traktorjem ali viličarjem in s kletko za prevoz prašičev.
- Gnojišče oziroma laguna z izločki je postavljena izven ograjenega območja, tako da omogoča raztros z delovnimi stroji brez prihoda v rejo.
- Uredimo in vzdržujemo dezbariero za izjemne prehode v ograjeno območje reje.
- Prevozno sredstvo po uporabi očistimo, razkužimo in osušimo ter pripravimo za naslednjo uporabo. Razkužilo naj deluje vsaj preko noči.
Da bi bila reja zadostno zavarovana, se jo ogradi in ves transport se dogaja zunaj ograje. Navidezne omejitve s talnimi oznakami, verigami ali celo zapornico praviloma niso zadostne, saj se jih zelo enostavno odstranijo in obidejo. Za nalaganje in razkladanje prašičev se uredi nakladalna rampa in hodniki za pregon živali. Silose se polni iz zunanje strani ograje tako za doma pridelano krmo kot kupljene surovine. Kadarkoli zapeljemo prevozno sredstvo na gospodarsko dvorišče, napolnimo dezbariero z razkužilom.
5.1.1 Lastna vozila
Med lastna vozila spadajo vsa vozila v lasti rejca, družinskih članov in morebitnih zaposlenih. Sem sodijo osebna vozila, prikolice, transportna vozila, viličarji, traktorji s priključki ali samostojni stroji za obdelavo tal in spravilo poljščin. Prav tako med prevozna sredstva štejemo štirikolesnike, motorje, kolesa, skiroje, razna igrala za otroke, celo nekatera orodja (samokolnice). Ne glede na velikost koles velja, da jih ne uporabljamo na gospodarskem dvorišču ali zunaj reje. Rejec mora kritično presoditi stopnjo tveganja pri posameznih biovarnostnih ukrepih, tudi pri uporabi prevoznih in delovnih strojih. Prav v povezavi s prevoznimi sredstvi v reji velikokrat pride do povečanega tveganja prenosa kužnih bolezni. Delo s stroji na kmetijskih in gozdnih površinah, dovoz pridelkov v skladišča, razvoz živinskih gnojil so zelo pogosta opravila, kjer prihaja do kršitev.
Pogoste kršitve pri transportu
- Domov pripeljemo nove plemenske živali neposredno pred hlev.
- Tuja prevozna sredstva zapeljejo na gospodarsko dvorišče, ker je tam lahko obrniti.
- Voznik ali sosed nam pomaga naložiti oz. razložiti prašiče in pri tem se hodi od prevoznega sredstva v notranjost reje.
- Na tovornjak nalagajo manjše skupine prašiče iz več rej.
- Prevoznik mora zapeljati v notranjost reje, da lahko napolni silose ali skladišča.
- Uporabljamo traktorje na polju in znotraj reje brez čiščenja in razkuževanja.
- Skladišča za živinska gnojila so znotraj reje in pri razvažanju vozimo mimo hlevov.
- Zlasti je nevaren odvoz kadavrov z dostopom na gospodarska dvorišča.
- Dezbariero za vozila rejec ni napolnil, da se mu ne bi pokvarile zavore.
Vsa delovna in osebna vozila puščamo zunaj ograje. Parkirišča, garaže in strojno lopo uredimo zunaj ograjenega območja reje prašičev. V ograjenem delu uporabljamo stroje, namenjene izključno delu na gospodarskem dvorišču ali v hlevu. Če se prevozno sredstvo uporabi izven reje, mora na popravilo, se lahko vrne le po temeljitem pranju in razkuževanju z uporabo dezbariere za vozila. Prav tako preko dezbariere peljemo samokolnice, kosilnice ipd.
Rejec naj si uredi tudi pralnico za transportna sredstva. Najpreprostejša oblika vključuje priključek za vodo in stikalo za elektriko, da se priključi visokotlačni čistilec. Utrdimo tla in kanal za odpadno vodo. Če se rejec zaveda možnosti okužb, se bo lotil in uredil vse potrebno. Vsekakor je ob umeščanju novih objektov in prenovah najlažje urediti tudi ograjo in dostope na želena mesta. Veliko rej ima gospodarska poslopja na razgibanem terenu, zato težko priporočamo eno samo rešitev.
Potek čiščenja vozila
- Grobo očistimo transportno sredstvo zemlje in drugega organskega materiala, pri čemer si lahko pomagamo s krtačo. Posvetimo se še posebej nakladalnim platojem, podvozju in pnevmatikam.
- S pomočjo visokotlačnega čistilnika speremo umazanijo in razpršimo čistilo po vozilu (po navodilih za uporabo čistila). Pranje naj poteka od zgoraj navzdol in od zunaj navznoter. Pozornost namenimo tudi težje dostopnim delom ali vogalom, kjer zaostaja umazanija.
- Z vročo vodo odstranimo preostalo umazanijo in čistilo.
- Očistimo in razkužimo notranjost kabine, tudi pedala, preproge, volan in menjalnik.
- Vozilo naj stoji vsaj čez noč.
5.1.2 Tuja vozila
Tujim prevoznim sredstvom, kot so avtomobili, tovornjaki, kombiji in prikolice, nikoli ne dovolimo skozi ograjo. Potrebno jim je urediti parkirišče in dostop do nakladalne rampe, silosov, prostora za nakladanje kadavrov iz zunanje strani ograje (slika 5.1). Parkirišče naj bo urejeno tako, da ga obiskovalci lahko prepoznajo. Morda ga označimo tudi s prometnim znakom za parkirišča. Vstopi v rejo naj bodo zavarovani tako, da obiskovalci ne morejo vstopiti na območje reje brez spremstva. To postaja v zadnjem času še posebej pomembno, ko poskušajo različni aktivisti sami vlamljati v rejo v lovu za zastrašujoče primere. Morda kaže namestiti tudi alarmne sisteme in kamere za zaščito rej pred vsiljivci.
Če je potrebno prevažati obiskovalce, zaposlene ali razne službene obiske, za ta namen uporabimo prevozno sredstvo, ki se nahaja znotraj reje.

Ob prihodu tujih vozil
- Uredimo dovolj veliko zunanje parkirišče in prostor za obračanje za osebna vozila in tovorna vozila.
- Transportna sredstva, s katerimi se pripelje prašiče, morajo biti pred nalaganjem očiščena in razkužena.
- Zgradimo nakladalno rampo in jo povežemo z javno cesto. Nakladalna rampa naj bo umeščena tako, da lahko pri njej sprejmemo ali oddamo vse žive prašiče. V hlevih uporabimo hodnike, pregradimo dele kotcev tako, da ustvarimo koridorje za premike prašiče. Zunaj hlevov imamo pripravjene ograje, s katerimi na hitro sestavimo koridor od hleva do zbirnega mesta na nakladalni rampi.
- Silose postavimo bližje ograji, da omogočimo polnjenje zunaj ograje ne glede na izvor surovin.
- Redno čistimo in razkužujemo površine znotraj ograje (dvorišče) in dovozne poti.